Miegas ir svorio mažinimas

Miegas ir svorio mažinimas

Daugelis iš mūsų net neįsivaizduoja, kiek tinkamas miego kiekis ir kokybė gali turėti įtakos sveikam kūno svoriui. Tai beveik taip pat svarbu, kaip dieta ir mankšta.

Pateikiame jums septynias priežastis, kodėl turėtumėte atkreipti dėmesį į gerą nakties miegą, jei norite atsikratyti perteklinių kilogramų. Kuomet nori numesti svorio, galbūt ir verta atsižvelgti į pateiktas rekomendacijas?

Per maža miego trukmė

Per trumpas miegas yra vienas pagrindinių svorio padidėjimo ir nutukimo rizikos veiksnių.

Daugelio tyrimų rezultatai parodė, kad prastas ir trumpas miegas ne kartą buvo siejamas su didesniu kūno masės indeksu (KMI) ir svorio padidėjimu. Tyrimai parodė svorio pokyčius žmonėms, kurie miegojo mažiau nei septynias valandas per parą.

Trumpas miego laikas padidina nutukimo tikimybę 89% vaikams ir 55% suaugusiems. Svorio padidėjimas buvo pastebėtas ir kituose eksperimentiniuose tyrimuose. 2018 metais Europoje atliktame tyrime vertino ryšį tarp miego trukmės ir svorio didėjimo. 16 suaugusiųjų vyrų ir moterų leido miegoti tik penkias valandas per naktį, penkias naktis. Per trumpą tyrimo laikotarpį jie priaugo vidutiniškai apie 0,82 kg.

Blogas miegas gali padidinti jūsų apetitą

Miegas ir apetitas

Daugelis tyrimų parodė, kad miego stokojantys žmonės turi padidėjusį apetitą. Tikėtina, kad taip yra dėl miego poveikio dviem svarbiems alkio hormonams – grelinui ir leptinui. Grelinas yra skrandyje išsiskiriantis hormonas, signalizuojantis apie alkį smegenyse. Jo kiekis yra didelis prieš valgį, kai skrandis tuščias, ir žemas po valgio. Leptinas, savo ruožtu, yra hormonas, išsiskiriantis iš riebalų ląstelių. Jis slopina alkį ir signalizuoja apie sotumą smegenyse.

Kai miegate nepakankamai ilgai, jūsų kūnas gamina daugiau grelino ir mažiau leptino, todėl jaučiatės alkanas ir padidėja apetitas.

Miegas padeda kovoti su apetitu ir įtakoja mūsų maisto pasirinkimus

Miego trūkumas iš tikrųjų keičia smegenų veiklą. Dėl to gali būti sunkiau pasirinkti sveiką maistą ir atsispirti viliojantiems skanėstams. Po bemiegės nakties dubenėlį ledų traktuosime kaip atlygį ir mums bus sunkiau susivaldyti renkantis tinkamus, sveikus produktus.

Tyrimai parodė, kad miego trūkumas padidina potraukį maistui, kuriame yra daug kalorijų, angliavandenių ir riebalų.

Jei miegosite per trumpai, dienos eigoje suvartosite daugiau kalorijų

Miegas ir kalorijų suvartojimas

Michigano universitetas atliko tyrimą, kuriuo metu buvo stebimi 12 vyrų. Tyrimas parodė, kad kai dalyviams buvo leista miegoti tik keturias valandas, jie kitą dieną suvalgydavo vidutiniškai 559 kalorijomis daugiau nei tada, kai jiems buvo leista miegoti aštuonias valandas. Tam įtakos turi ne tik miego trukmė, bet ir pailgėjęs budravimo laikas, akivaizdu, kad turint daugiau valandų veiklai, žmogus suvartoja daugiau maisto.

Miego kokybė ir kiekis turi įtakos jūsų ramybės metabolizmo greičiui

Jūsų ramybės metabolizmo greitis (RMR) – tai kalorijų, kurias jūsų kūnas sudegina, kai esate visiškai pailsėjęs, skaičius. Tam įtakos turi amžius, svoris, ūgis, lytis ir raumenų masė. Tyrimai rodo, kad miego trūkumas gali sumažinti RMR.

Atlikto tyrimo metu 15 vyrų nemiegojo 24 valandas. Jų RMR po to buvo 5% mažesnis nei po įprasto naktinio poilsio, o metabolizmo tempas buvo 20% žemesnis. 

Miegas padeda padidinti fizinį aktyvumą

Miego trūkumas gali sukelti dienos nuovargį, o tai sumažina norą ir motyvaciją sportuoti. Be to, fizinio aktyvumo metu yra didesnė nuovargio tikimybė iš anksto, jeigu esame neišsimiegoję.

Tyrimas, kuriame dalyvavo 15 vyrų, parodė, kad dalyviams pritrūkus miego, jų fizinio aktyvumo kiekis ir intensyvumas sumažėjo. Taip pat ir atvirkščiai gera miego kokybė ir trukmė – gali padėti pagerinti jūsų sportinius rezultatus.

Dar viename tyrime atliktame JAV buvo siekiama pagerinti sportininkų našumą ir darbo efektyvumą. Krepšininkų buvo paprašyta 5–7 savaites kiekvieną naktį išmiegoti 10 valandų. Rezultatai parodė, kad jie tapo greitesni, pagerėjo reakcijos laikas, padidėjo tikslumas ir sumažėjo nuovargis.

Miegas padeda išvengti atsparumo insulinui

Dėl prastos miego kokybės ir netinkamos trukmės žmogaus ląstelės gali būti atsparios insulinui. Insulinas yra hormonas, pernešantis cukrų iš kraujotakos į organizmo ląsteles, kad būtų naudojamas energijai. Kai ląstelės tampa atsparios insulinui, kraujyje lieka daugiau cukraus ir organizmas gamina daugiau insulino, kad tai kompensuotų. Insulino perteklius sukelia alkį ir liepia kūnui kaupti daugiau kalorijų kaip riebalus. Atsparumas insulinui yra 2 tipo diabeto ir svorio padidėjimo vienas iš faktorių.

Tai įrodo ir tyrimas atliktas Europoje, kuriame dalyvavo 20 vyrų. Šešių dienų bėgyje jiems buvo leista miegoti tik po 4 valandas. Rezultatai ir atlikti tyrimai po eksperimento parodė, kad jų organizmo gebėjimas sumažinti cukraus kiekį kraujyje sumažėjo 40 procentų.

💡 Tai idomu: Miegas gali įtakoti jūsų augimo greitį, bei padidinti raumenis
Kai nori turėti didesnius raumenis užtenka eiti miegoti laiku iki vidurnakčio. Endokrininė sistema yra glaudžiai susijusi su cirkadiniu ritmu ir užmiegant iki vidurnakčio išsiskiria didesnis kiekis augimo hormono. Reikia tik laikytis taisyklės ir prisiminti, kad augtum greičiau būtina anksti eiti miegoti, kadangi augimo hormonas intensyviai išskiriamas apie 23 val., o antrasis, mažesnis šio hormono lygio šuolis įvyksta apie 2 val. nakties.

%

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *