Jūsų krepšelis

🎅🏻 KALĖDOS 2023 IKI -50% 🌟

Miego pozų gidas

Išsamus miego pozų gidas

Naujausiais atliktų tyrimų duomenimis daugiau negu pusė lietuvių skundžiasi miego sutrikimais, o visame pasaulyje apie 15 % žmonijos kovoja su lėtine nemiga.  (remiantis Amerikos miego medicinos akademijos duomenimis)

Ar žinojote, kad vienas iš pagrindinių veiksnių, turinčių įtakos jūsų nakties poilsio kokybei yra jūsų miego padėtis?

Ant nugaros, ant pilvo ar ant šono. Kuri iš šių pozų geriausiai tinka mūsų stuburui ir kaip taisyklingai išsimiegoti, kad kūnas galėtų atsipalaiduoti ir tinkamai pailsėti? 

Apžvelkime tai kiek plačiau.

Miego pozos ir mūsų sveikata

Miegas – tai galimybė kūnui ir protui atsinaujinti ir apsivalyti nuo toksinų neigiamų minčių. Rekomenduojama miego trukmė (suaugusiam žmogui) yra apie 8 valandas per parą. Kad ryte pabustumėme žvalūs, pasiruošę naujai veiklai, kupini energijos. Tačiau miego laikas nėra vienintelis svarbus dalykas. Taip pat svarbi ir vieta, kurioje miegame, triukšmo lygis, oro temperatūra, čiužinio tipas, antklodės kokybė ir kūno padėtis. 

O ką reiškia miego pozos?

Ant šono, ant pilvo, ant nugaros, ant aukštos ar žemos pagalvės – tai miegojimo pozos, kurias renkamės dėl to, kad jos mums patogios arba esame įpratę. Taip pat tam dažnai turi įtakos genetinis polinkis. 

Tai įdomu! Moksliškai įrodyta, kad daugelis žmonių miega panašia padėtimi kaip ir jų tėvai. 

Svarbu! Jei naktį ar ryte atsibundate nuo kaklo skausmo, rankų tirpimo ar raumenų mėšlungio, tai ženklas, kad jūsų miego padėtis yra netinkama. 

Neteisinga miego padėtis gali sukelti galvos skausmą, lėtinį nuovargį, per didelę raumenų įtampą, naktinius košmarus ir net įtakoja raukšlių gilėjimą bei virškinimo trakto sutrikimus.

O kokioje kūno padėtyje rekomenduotina ar nerekomenduotina miegoti? 

Populiariausios miego pozos

Populiariausios miego pozos

Aptarkime plačiau populiariausias miego pozas ir kaip jos veikia mūsų kūną, savijautą bei sveikatą.

Miegas ant pilvo

Miegas ant pilvo

Šioje padėtyje kaklas ir juosmens sritis nenatūraliai pasisukus, todėl tai gali sukelti kaklo, pečių ir galvos skausmus. Norint šito išvengti, bei pasirūpinti, kad atsibudus ryte mums neskaudėtų stuburo,- miego pozos ant pilvo reikia atsisakyti. 

Taip pat svarbu paminėti, kad tokia poza labai kenkia mūsų grožiui. Miegant ant pilvo mūsų veidas yra uždengtas pagalve, todėl deguonis sunkiai patenka į plaučius ir blogai veikia odą. 

Gulint ant pilvo taip pat suspaudžiami vidaus organai, taigi gali atsirasti ir virškinimo sutrikimai (pvz.,  refliuksas, rėmuo). Taip pat dažnai šią poziciją lydi rankų padpėjimas po galva, dėl to atsibudus jos būna nutirpusios. O aukšiau pakelta viena iš kojų lemia neteisingą dubens ir apatinės stuburo dalies išsidėstymą.

Tačiau jeigu negalite atprasti nuo miegojimo padėties ant pilvo, patariama miegoti ant žemos pagalvės arba be jos, o po dubeniu pasidėkite papildomą pagalvę. Tai padės išlyginti stuburą.

Miegojimas ant nugaros

Miegojimas ant nugaros

Gydytojų teigimu, tokia gulėjimo padėtis yra geriausia ir sveikiausia miego padėtis stuburui, nes atpalaiduoja visus sąnarius ir raumenis. Kūno svoris tolygiai pasiskirsto ant lovos, nėra vidaus organams spaudimo, kūne kraujas cirkuliuoja laisvai. Ši padėtis yra palankiausia atsipalaidavimui ir kūno regeneracijai. Deja, ši padėtis patogi ne visiems. 

Turime sutikti, kad miegas ant nugaros atpalaiduoja stuburą ir kaklą bei atpalaiduoja raumenis. Jo dėka galime ištiesinti kojas ir rankas. Galva nukreipta į viršų, todėl lengviau kvėpuoti. Mes nespaudžiame vidaus organų ir nesukeliame kūno tirpimo.

Tačiau ši padėtis nerekomenduojama žmonėms, kenčiantiems nuo miego apnėjos. Nes tokioje padėtyje, jie gali itin garsiai knarkti ir miegoti pravėrę burną. 

Miegojimas ant nugaros dažniausiai ir yra viena iš miego apnėjos atsiradimo priežasčių, t. y. lemia staigų kvėpavimo sustojimą arba paviršutinišką kvėpavimą, dėl kurio gali išsivystyti hipoksija.

Tačiau miegas ant nugaros puikiai tinka žmonėms, kurie kenčia nuo nugaros ir kaklo skausmų. Tokia kūno padėtis ir rankų padėjimas išilgai liemens atpalaiduos kaklo raumenis.

Miegas ant nugaros taip pat padės moterims, kenčiančioms nuo priešmenstruacinio sindromo. Gulint ant nugaros sumažės spaudimas pilvui ir krūtims. Kad dar labiau sau pagelbėti, verta pasidėti pagalvę po keliais, kad pakeltumėte apatinę stuburo dalį ir sumažintumėte skausmą.

Embriono poza

Embriono poza

Beveik pusė mūsų mėgsta užmigti vadinamojoje vaisiaus pozoje, t. y. tokioje, kurioje suriečiame kojas ir sulenkiame stuburą. Deja, bet tokia miego poza nėra sveika.

Tai gali sukelti kojų mėšlungį ir tirpimą, taip pat skausmą ir netgi stuburo kreivumą. Ši padėtis taip pat sukelia vidaus organų (įskaitant plaučius) suspaudimą, dėl kurio atsiranda hipoksija.

Miegas ant šono

Miegas ant šono

Miegant ant šono svarbiausia pasirinkti teisingą – “sveiką“ padėtį. 

Kokia yra teisinga miegojimo padėtis ant šono? 

Galva turi būti vienoje linijoje su stuburu, tam rekomenduojama ne per aukšta pagalvė. Taip pat tarp kojų padėkite ploną pagalvę, taip ištiesinsite stuburą ir išvengsite nugaros bei kelių skausmų. Šioje padėtyje  reikėtų sulenkti kojas ties klubais ir kelienių sąnariais. Jūsų rankos turi būti šiek tiek sulenktos per alkūnes.

Miegas ant kairiojo šono

Ar žinojote, kad miegas ant kairiojo šono yra naudingesnis kūnui, nei ant dešniojo? Daugelio mokslinių tyrimų duomenimis būtent miegojimas ant kairiojo šono laikomas geriausia miego poza. Dėl aortos išsidėstymo, kuri lenkiasi į kairę, šioje padėtyje geriau dirba širdis. Taip pat pagerėja virškinimo sistemos darbas (medžiagų apykaita daugiausia vyksta dešinėje kūno pusėje). 

Gulėjimas ant kairiojo šono ypač tinka žmonėms, kenčiantiems nuo gastroezofaginio refliukso (stemplės jungtis su skrandžiu yra dešinėje pusėje) ir nėščiosioms (ypač nuo II trimestro). Šioje padėtyje pagerėja širdies, gimdos ir inkstų kraujotaka, palengvėja kepenų darbas. Taip pat, miegant ant kairiojo šono pagreitėja virškinimo procesai ir organizmo detoksikacija.

Miego poza nėštumo metu

Pirmąjį nėštumo trimestrą ir pirmąją antrojo trimestro pusę būsimoji mama gali saugiai užmigti bet kurioje jai patogioje padėtyje. Eidama miegoti ji gali atsigulti ant nugaros arba ant šono į dešinę arba kairę pusę. 

Jai taip pat nereikia jaudintis, jeigu anksčiau mėgstamiausia poza būdavo miegojimas ant pilvo. Kai nėščiosios pilvas dar mažas, nėščioji gali ramiai tęsti ankstesnius įpročius. Situacija šiek tiek keičiasi antrojo ir trečiojo trimestro pabaigoje. Kai pilvas didelis, užmigti gali būti ne taip jauku kaip nėštumo pradžioje arba net neįmanoma dėl pilvo dydžio. Tuomet nėščioji, eidama miegoti, turėtų pasirinkti vieną iš šonų. 

Tarp besilaukiančių mamų paplitusi nuomonė, kad nėščios moterys turėtų miegoti tik ant kairiojo šono. Pasirodo, tokių patvirtintų gydytojų rekomendacijų nėra. Tačiau tiesa yra tokia, kad aorta eina išilgai stuburo ir šiek tiek į dešinę. Gulint ant dešiniojo šono, nėščiosios gimda gali suspausti apatinę tuščiąją veną. Tai gali trikdyti kraujotakos veiklą. Tačiau, jeigu nėščioji jaučiasi gerai, tuomet nemiegoti ant dešiniojo šono nėra kontraindikacijų.  

Motina gamta sutvėrė moters kūną taip, kad būsimoji mama jaustų, kai tam tikroje padėtyje jai bus nepatogu užmigti.

Svarbiausia laikytis taisyklės, kad būsima mama turėtų gerai išsimiegoti. Deja, taip būna ne visada. Nėščiąsias gali kamuoti įvairūs negalavimai neleidžiantys ramiai miegoti. 

Būna, kad kamuoja skausmingi naktiniai mėšlungiai, neramių kojų sindromas, sąnarių skausmai. Nėščią moterį taip pat gali kamuoti nemiga arba dažni prabudimai naktį dėl pilnos šlapimo pūslės. Todėl verta daryti viską, kad pagerintumėte miego komfortą. 

Prevenciška pagalba gali būti pasunkinta antklodė, kuri ne tik nuramins pavargusias kojas bet taip pat lengvai prispausdama leis ramiau ir greičiau užmigti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *