Perkant už 100€ dovana (35€)

Miego paralysius

Miego paralyžius – kas tai?

Miego paralyžius kartais vadinamas pusiau sąmoningu miegu arba hipnagoginiu miego paralyžiumi. Žmonės, kada nors patyrę miego paralyžių, teigia, kad tai keista, sunkiai paaiškinama dažnai net gąsdinanti būsena. 

Miego paralyžius yra vienas iš miego sutrikimų, kuris dažniausiai pasireiškia žmogui užmiegant, t.y. pereinant į REM fazę (kuomet sapnuojama intensyviausiai) arba iš miego pereinant į pabudimą.

Pagrindinis miego paralyžiaus simptomas yra visiška, ar dalinė kūno inercija, rankų, ar kojų nejautimas, kai jaučiamas nepaaiškinamas nerimo, baimės ar siaubo jausmas. Taip pat gali būti regos ar klausos haliucinacijų. Tokią būseną patyrę asmenys tiki, kad tuo metu matė ir girdėjo svetimas būtybes, ar piktąsias galias. Jie taip pat skundžiasi lytėjimo haliucinacijomis ir tuo, kad kažkas spaudžia krūtinę, todėl neįmanoma atsikvėpti.

Miego paralyžiaus simptomai:

 • pagreitėjęs širdies plakimas;
 • panika, siaubas, didelė baimė;
 • spengimas ausyse;
 • krūptelėjimai ir kritimo pojūtis;
 • jausmas, kad prarandama tikrovės kontrolė. 

Šio miego sutrikimo metu raumenys paralyžuojami dėl nugaros smegenyse esančių neuronų slopinimo. Kadangi jie yra atsakingi už raumenų tonuso palaikymą. Miego paralyžiaus metu asmuo jaučiasi taip, lyg negalėtų judėti, atmerkti akių ar kalbėti.

Miego paralyžius netrunka labai ilgai ir dažniausiai praeina savaime. Norint lengviau atsigauti iš šios būsenos, reikia kelis kartus įkvėpti ir iškvėpti. 

Miego paralyžiaus priežastys

Nėra visiškai aišku kokios yra miego paralyžius priežastys. Tam įtakos gali turėti netinkama miego higiena – miego trūkumas ar perteklius.

Manoma, kad miego paralyžių sukelia smegenyse cirkuliuojančių neurotransmiterių, tokių kaip GABA ir glicinas, sekrecijos sutrikimas, dėl kurio slopinami nugaros smegenų neuronai, atsakingi už tinkamo raumenų tonuso palaikymą. Visgi dažniausiai įvardijamos tokios priežastys kaip:

 • dažnas laiko juostos keitimas;
 • nereguliarus užmigimo laikas;
 • stiprus ir ilgalaikis stresas;
 • emocinė įtampa;
 • psichinės problemos kaip neurozė, depresija, nerimas;
 • autoagresija, mintys apie savižudybę;
 • narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, įskaitant alkoholį, vartojimas.
 • yra mokslinių duomenų apie tai, kad miego paralyžius yra paveldimas, tad tam įtakos turi taip pat ir genetika. Todėl verta sužinoti, ar mūsų tėvai ar seneliai yra jautę tokią būklę.

Miego ligos gydymas

Dažniausiai naktinis miego paralyžius nėra laikomas miego ligos visuma, todėl netaikomas vienareikšmis ir privalomas farmakologinis gydymas. Tačiau pasitaiko, kad tai yra kitų ligų simptomas, pavyzdžiui, psichikos sutrikimų ar miego ligos, tokios kaip narkolepsija.

Norint patvirtinti, kad tai, ką patyrėme, yra miego paralyžius, būtina atlikti išsamų elektros encefalografinį tyrimą arba EEG, kuris taip pat leidžia nustatyti tokias ligas kaip miego apnėja ir epilepsija. Patvirtinus, kad reiškinys, kurį patyrėme, yra miego paralyžius, turėtume kreiptis į neurologą, arba miego sutrikimų tyrimo centrą, atlikti diagnostiką ir pritaikyti gydymą.

Kaip palengvinti miego paralyžiaus simptomus?

Kaip jau minėjome aukščiau, norint greičiau išeiti iš šios nemalonios būsenos reikia pasistengti greitai, negiliai kvėpuoti ir stengtis pajudinti bent vieną kūno dalį. Daugeliu atveju pakanka net nedidelio judesio, pavyzdžiui, vieno piršto judesio, pakelto antakio ar šypsenos. Tačiau didžiausią vaidmenį mažinant miego paralyžiaus pasireiškimą atlieka tinkama profilaktika. Daugiausia dėmesio skiriant blogiems mitybos įpročiams, fiziniam nuovargiui, pamaininiam darbui ir tinkamai miego higienai. Tai apima ne tik reguliarų gyvenimo būdą, įskaitant tinkama miegą ir pabudimą, bet ir atsisakymą stimuliatorių ar sunkaus maisto prieš pat miegą. 

Svarbų vaidmenį mažinant miego paralyžiaus riziką taip pat atlieka kasdieniai ritualai, palengvinantys vakaro ramybę ir tinkamą miego vietos paruošimą. Svarbu nepamiršti tinkamai paruošti savo kūną ir protą miegui. 

Žinoma, kalbame apie tinkamos kokybės čiužinį, patalynę skirta kokybiškam miegui, tokią kaip sunkioji NoxNox antklodė, skirta būtent miegui gerinti, užtikrinantį ramų ir patogų poilsį, taip pat miegamojo apšvietimą ir vėdinimą.

Verta nepamiršti ir apie eterinių aliejų naudą, jų teigiamą poveikį mūsų kūnui, kurie padeda atsipalaiduoti, ramiai užmigti ir gerai išsimiegoti. 

Tai idomu : Kaip patirti miego paralyžių?

Nors dauguma žmonių mano, kad miego paralyžius tai įtempta ir neigiama būsena, yra žmonių, kurie norėtų jį patirti. Jų nuomone, sąmoningas miego paralyžiaus iššaukimas/sukėlimas leidžia geriau kontroliuoti miegą ir savo protą. 

Tai kaip patirti miego paralyžių? Reikėtų sulaukti akimirkos, kuomet labai norisi miego, idealu apėmus nenumaldomam mieguistumui (tai būtina sąlyga!), patogiai atsigulti ant lovos ir kiek įmanoma atsipalaiduoti, nedarant jokių, net menkiausių judesių. Esant tokiai būsenai, reikėtų laukti, kol pasirodys pirmosios haliucinacijos, susijusios su natūraliu užmigimo procesu. Dažniausiai tai yra paprasti paveikslėliai ar trumpos istorijos. Kartu su jais dažnai patiriame viso kūno traukulius ir įvairius klausos pojūčius. Sąmoningai būnant šioje būsenoje, ant ribos tarp budrumo ir miego, galima patekti į miego paralyžiaus būseną. Daugelis žmonių, sąmoningai sukėlę naktinį paralyžių, ne kartą sako, kad su kiekvienu bandymu jis tampa vis malonesnis.

5 comments

 1. Dažnai patiriu miego paralyžių,niekam to nelinkėčiau siaubingas baimės jausmas,man atima balsą kaip atsigaunu jungiu šviesą bijau miegoti vaidenasi.

 2. sapnavau,kad miegojau savo lovoje ir mane traukia kažkas už abieju kojų, aš rėkiau klykiau kas atstotu, ir mane toliau traukia už jų, pakol pakilau dvasiskai i ora, atrodo kad noriu atsikelt bet negaliu. Ar cia miego paralizius?

 3. Šia būsena patiriu maždaug kas puse metų, visada būna tie patys pojučiai, negaliu atsikelti, pajudėti, atrodo jog kambaryje kažkas vaikšto, atidaro duris, atsuka kraną, bet tuo metu jau suvokiu, kad vyksta miego paralyžius, kuris trunka pora min. Pirmi kartai buvo baisūs, nesupratau kas darosi.

 4. Dažnai tai patiriu, nuo vaikystės, kas mėnesį. Visada baisiai rėkiu, kol pabundu ar pažadina vyras. Atrodo, kad kas užgriūna, ar kažkas baisaus ateina iš kito kambario. Save puikiai suvokiu, matau visa kambarį, bet negaliu net pirsto pajudinti. Lb klaikus jausmas, bet išmokau ji kontroliuoti ir nebebijau, todėl suretejo.

 5. Aš, tai patiriu 2 kartus, per savaitę ir teko patirti ir regėti viską ką tik įmanoma ir savo kūną iš viršaus matyti, kas labai gąsdino ir siela gryztancia į kūną ir kai prabundu daiktai juda, ir dažnai viskas mano kambaryje vibruoja kai bandau atsikelti jai būnu paveiktas paralyžiaus. Aš susidraugavo su juo nors per tą liga ir praplikau visas ko gero iš to nesusipratimo kas su manim vyksta nes trūko daug laiko kol iš siaiskinau ir supratau kas vyksta su manim iš tiesų ir taip jau 20 metų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *