Vaikų miegas ir jo vaidmuo raidoje

Vaikų miegas ir jo vaidmuo raidoje

Miego poreikis vaikams skirtingose amžiaus grupėse

Priklausomai nuo amžiaus, miego poreikis skiriasi. Vidutiniškai naujagimiai miega apie 16-18 valandų, kūdikiai-apie 14 valandų per parą. Vaikams iki 2 metų reikia 13–14 valandų, o trejų metų vaikui  2-3 valandom mažiau. Vaikams nuo 8 iki 10 metų reikia 10 valandų miego, o paaugliams-apie 8–9 valandų. 

Tačiau reikia pažymėti, kad miego poreikis yra individualus dalykas ir gali šiek tiek skirtis nuo aukščiau paminėtų vidurkių.

„Gero“ miego vaidmuo

Miegas yra būtinas mūsų sveikatai – ne tik fizinei, bet ir psichinei. Ramus, gilus ir ilgas miegas leidžia išlaikyti gerą savijautą, tinkamą nervų ir kraujotakos sistemų funkcionavimą, sveiką kūno svorį ir hormonų pusiausvyrą, taip pat stiprina imuninę sistemą. Gerai miegant pagerėja pažintiniai gebėjimai, tokie kaip atmintis ir susikaupimas, taip pat stiprėja imunitetas bei didėja atsparumas stresui, nerimui. Miegas taip pat padeda atgauti prarastas jėgas ir sumažinti nuovargį.

Veiksniai, padedantys lengviau užmigti:

  • fizinės ir psichinės veiklos didinimas;
  • vengti ilgo miego dienos metu;
  • miego grafikas;
  • valgyti ne vėliau nei 1-2 valandos prieš miegą;
  • vengti sunkių patiekalų prieš miegą;
  • vengti gerti daug skysčių prieš miegą;
  • užtikrinti tylą, ramybę ir tamsą miegamajame;
  • neužmegzti emocinių pokalbių prieš užmiegant;
  • vėdinti kambarį prieš miegą, drėkinti orą, kai jis sausas.

Miego vaidmuo vaiko raidoje

Kodėl vaikas blogai miega?

Kai vaikas nenori/negali užmigti, tėvai ieško priežasčių, kodėl taip yra? 

Ikimokyklinio amžiaus vaikams dažniausia užmigimo ir nepakankamo miego problemos priežastis yra per vėlus užmigimas. Nemigą taip pat dažnai sukelia patirtas nerimas pvz., Pakeitus gyvenamąją vietą, patirtas nerimas dienos metų ir net išmokus savarankiškai užmigti, nerimą kelia baimė būti vienam atskirame kambaryje. Mažų vaikų miego sutrikimai sukelia vaikų dirglumą, perdėtą emocionalumą ir audringą, impulsyvų elgesį. Galiausiai vaikui tampa sunku susikaupti ir kartais tai tampa priežastimi, kuomet vaikai pervargę dėl miego trūkumo vengia komunikacijos ir socialinių kontaktų, tampa užsiskleidę ir nelaimingi. Miego trūkumas taip pat gali padidinti apetitą saldumynams ir kitiems maisto produktams.

Vyresnių vaikų ir paauglių miego problemos

Vyresnių vaikų ir paauglių nemigą dažniausiai sukelia stresas, pvz., Dėl mokymosi sunkumų, šeimos problemų, tarpasmeninių santykių. Miego trūkumas sukelia emocinius sutrikimus, neurozes, elgesio sutrikimus ir kūno išsekimą. Tačiau iš pradžių gali kilti sunkumų susikaupti, mokytis ir dažnai besikeičiančios nuotaikos. Miego trūkumas taip pat turi fizinį poveikį, kuris pasireiškia per pavargusią veido išraišką, tamsius ratilus po akimis ir blyškus odos atspalvis.

Negalima ignoruoti nerimą keliančių miego sutrikimų simptomų jokiais aukščiau nurodytais atvejais. Nemiga ankstyvame amžiuje gali sukelti rimtų sutrikimų, tokių kaip migrena, depresija, nerimas ir neurozė. Tai taip pat trukdo normaliam kasdieniam funkcionavimui ir mokymuisi mokykloje, o tai gali turėti įtakos tolesniems ugdymosi keliui. Todėl rūpestingas tėvas turėtų patikrinti vaiko miego sąlygas ir laiku užtikrinti jo sklandumą.

Sunki antklodė yra terapinė priemonė, kurią rekomenduoja naudoti kineziterapeutai, vaikų raidos specialistai.

Tokia antklodė gali pagelbėti vaikui, kuriam sunkiai sekasi užmigti.

Nuotraukos: NoxNox, Annie Spratt Unsplash 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *