Aromaterapija ir kvapai – ar tai turi įtakos miego kokybei?

Aromaterapija ir kvapai – ar tai turi įtakos miego kokybei?

Vis daugiau įvairaus amžiaus žmonių skundžiasi dėl nemigos problemų. Nemanau, kad kas nors gali paneigti neigiamą poveikį organizmo funkcionavimui, kai nepakankamai išsimiegame… O kaip gi su tuo kovoti, kaip rasti vaistą nuo to? Ką daryti, kad gerai išsimiegotum? Į pagalbą ateina kvapai ir aromaterapija nuo nemigos, t.y. grupė unikalių kvapų, kurie užmigdys, atpalaiduos kūną ir leis Jums atsibusti ryte žvaliais!

Kvapai ir jo įtaka

Kvapo jausmas turi didžiulę įtaką. Kvapas susijęs su prisiminimais, kuriuos saugome pasąmonėje. Gary E. Schwartzo iš Arizonos universiteto tyrimai parodė, kad su neigiamais jausmais, tokiais kaip: dirglumas, pyktis, liūdesys, o taip pat ir su stresu, nerimu galima kovoti pasitelkus kvapų pagalbą. Aromaterapija turi teigiamą poveikį, nes sukelia laimės jausmą, leidžia atsipalaiduoti ir pagerinti mūsų nuotaikas bei gyvenimo kokybę. Kvapas gali atnešti palengvėjimą, ramybę, euforiją ar džiaugsmo akimirką – viskas priklauso nuo tinkamos kvapo natos pasirinkimo.  

Aromaterapija

Aromaterapija buvo  naudojama jau nuo senųjų civilizacijų. Teigiamos savybės, atsirandančios naudojant eterinius aliejus, buvo žinomos šimtmečius.Tyrimais įrodyta, kad grupė specialių kvapniųjų medžiagų gali paveikti mūsų savijautą ir taip pat mus tinkamai sureguliuoti. Eteriniai aliejai taip pat naudojami įvairiems varginantiems negalavimams gydyti. Aromaterapija, padedanti gerai išsimiegoti, gali būti naudojama kaip alternatyvus nemigos gydymas arba kaip pagalbinis gydymas. Konkrečių kvapų grupė gali paveikti fiziologinius sutrikimus, taip pat padeda atsipalaiduoti ir nusiraminti po įtemptos dienos.

Norint gerai išsimiegoti, verta susikurti savo ritualus prieš miegą. Vienas iš jų gali būti aromaterapija. Nustatyta, kad kai kurie aromatai mus tikrai atpalaiduoja ir užmigdo. Tačiau reikėtų neužmiršti ir apie tai, kad jeigu nemiga ar miego sutrikimai yra rimtesnių ligų (psichologinių ar fiziologinių) simptomas, aromaterapija gali šiek tiek palengvinti jų eigą, tačiau visiškai su nemiga nesusitvarkys. Dėl to reikėtų kreiptis į gydytoją, nes miego trūkumas  tik pablogina mūsų gyvenimo kokybę. Todėl aromaterapiją reikėtų vertinti labiau kaip atsipalaidavimo priemonę, o ne vaistą miego sutrikimams gydyti.

Kokie eterinių aliejų kvapai geriausiai tinka pagerinti miego kokybę?

Dažniausiai naudojami hipnotizuojantys aromatai, gauti iš aromatinių žolelių, kurias galima rasti prie namų, soduose. Netgi kvepiančių gėlių įdėjimas į vazą, šalia lovos, nuramins nervus ir suteiks jums raminančią būseną, tačiau iš šių augalų pagaminti aliejai yra daug efektyvesni ir intensyvesni.

Miego palengvinimui tinkamiausi kvapai yra levandos, ramunėlės, bergamotė, jazminai, šalavijas, mandarinai, hiacintas ar rozmarinai.

Kiekvienas iš šių augalų pasižymi raminančiomis ir raminamosiomis savybėmis, o jazminas taip pat turi antidepresinį poveikį. Jeigu nemiga atsiranda dėl nervingumo, kurį sukėlė ankstesnis stresas, rožės ir mairūnas taip pat yra naudingi.

Dažniausiai pas mus miego aromatai yra tik eterinių aliejų pavidalu, nes mūsų vietiniame klimate neauga nei sandalmedis, nei karčiųjų apelsinų medis, nei neroli, nei ylang ylang.  Naudoti paruoštus eterinius aliejus yra daug lengviau, nes vos keli lašai, pridedami į oro drėkintuvą ar vonią, puikiai atpalaiduoja kūną ir paruošia miegui. 

Aromaterapijos panaudojimo  būdai

Žemiau yra keletas būdų, kaip aromaterapiją galima panaudoti namų sąlygomis:

  1. atpalaiduojančios vonios metu;
  2. atpalaiduojančiam masažui;
  3. aromaterapinesė lempose, atliekant inhaliaciją;
  4. naudojant difuzorių arba oro drėkintuvą (užpildyti kambarį kvapu);
  5. tiesiogiai ant odos, panaudojant tam skirtą tepamą pieštukinį eterinių aliejų mišinį; 
  6. naudojant audinį arba nosinaitę;
  7. papurkšti ant patalynės (esant miego problemoms);
  8. purškiant tesiogiai kambaryje panaudojant  eterinių aliejų namų kvapų mišinių purškalus ir dulksnas.

Aromatinės vonios su eteriniais aliejais

Yra žinoma, kad šilta vonia puikiai atpalaiduoja ir paruošia miegui. Eteriniai aliejai taip pat gali būti naudojami kaip vonios priedas, kurio dėka sustiprinsime jo hipnotizuojantį ir atpalaiduojantį poveikį (ir kaip kvepės mūsų kūnas!). Į vonią pakanka įlašinti vos kelis lašus eterinio  aliejaus. Šie mišiniai praturtinti levandomis, citrusiniais vaisiais, ramunėlėmis bei bergamote.  Pakanka apie 5-10 lašų, kad vonia taptų malonumu  jūsų kūno pojūčiams ir paruoštų tobulam miegui.

Masažas su eteriniais aliejais

Masažas pasižymi nuostabiomis regeneracinėmis ir atpalaiduojančiomis sąvybėmis. Taip pat yra viena maloniausių kineziterapijos procedūrų. Rekomenduojama  kūną švelniai įtrinti aromatiniais aliejais. Tam geriausiai tiktų „Somnus” tepamas CBD aliejaus mišinys praturtintas levandų eteriniais aliejais. Eterinius aliejus reikia atsargiai naudoti tesiogiai ant odos. Kadangi patekę tiesiai ant odos gali sukelti jautrumą ir sudirgimą. 

Aromaterapinės lempos su eteriniais aliejais

Dar vienas puikus būdas yra inhaliacijos. Jeigu turite aromaterapinę lempą eterinį aliejų lašinkite į vandenį ir uždekite žvakutę. Užtenka vos 3-5 lašų eterinio aliejaus kambariui iki 20 kv.m, jei kamabrys yra didesnis, tuomet ir lašų galima įlašinti daugiau.

Eterinių aliejų difuzorius ir oro drėkintuvas

Lengvas ir šiuolaikinis eterinių aliejų panaudojimo būdas. Šis metodas idealiai tinka nuotaikai pakelti ar energijai papildyti. Eterinių aliejų sklaida gali sukurti ramesnę aplinką, pagerinti oro kokybę ir pagelbėti kovojant su peršalimu, virusais ar infekcijomis. Kai išsklaidote eterinius aliejus, jų molekulės išgaruoja ore. Taip jie patenka į plaučius ir per plaučius patenka į kraują. Tokiu būdu tos pačios molekulės, suteikiančios malonų aromatą, taip pat turi terapinį poveikį jūsų kūnui. Į difuzorių įpilkite apie 5–8 lašus eterinio aliejaus ir leiskite jam veikti 10–30 minučių.

Pieštukinis eterinių aliejų mišinys

Tai nedidelis pieštukinis buteliukas, pripildytas eterinių aliejų mišinių sumaišytu su baziniu augaliniu aliejumi. Buteliuko rutulinis antgalis palengvimą eterinių aliejų mišinio panaudojimą, ypač tinka turėti visada po ranka. Pakanka švelniai 1-2 kartus perbrauti tesiogiai ant odos: riešų, pėdų, sprando, krūtinės, gerklės ar  nugaros. 

Audinys arba nosinaitė

Užtenka užlašinti 3-5 lašus eterinio aliejaus arba jų mišinio ant audinio ar nosinaitės, kurią galima nešiotis su savimi arba pasidėti po pagalvę.

Namų kvapų purškikliai ir dulksnos

Eterinių aliejų patogesniam naudojimui yra sukurti purškikliai ir dulksnos. Jų panaudojimas skirtas norint išvalyti orą, ar panaikinti nemalonius kvapus patalpoje. Taip pat tai puiki priemonė, kurią galima panaudoti patalynei kvėpinti. Geram miegui rekomenduojama rinktis praturtinta eteriniais aliejais, kurie turi raminamųjų savybių, gali palengvintį užmigimą, pagerinti miego kokybę.

Kvapai turi didelę galią geresniam miegui,  pasirūpinkite taip pat ir tinkama atmosfera miegamajame, stenkitės bent valandą prieš miegą nesinaudoti telefonu ir kompiuteriu. Šių taisyklių laikymasis pagerins jūsų miego kokybę, taigi ir … jūsų savijautą!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *